Bradley Yoder Farmer's Insurance Agent

Louisville Draws Boardman, Will Play on February 27th

Boys Basketball Alliance Division I Tournament Bracket 2011-12

The Louisville Leopards boys basketball team drew the 11th seed in the Alliance Division I Tournament drawing Sunday afternoon.  They will face the #12 seed Boardman in the Sectional Semifinals on Monday, February 27th at approximately 7:30 following the Warren Howland-Kent Roosevelt game at 6:00. The winner of the Boardman-Louisville game, will play Warren G. Harding on Friday, March 2nd, at approximately 7:30pm following the Youngstown East-(Howland/Roosevelt winner) game.

The Leopards have won their last four home games and are 6-11 on the season, while Boardman is 3-14 overall and 1-10 in the Federal League.  The team’s only common opponent is Lake, which the Spartans have lost to twice by counts of 50-36 and 60-43.  The Leopards do not play Lake until the regular season finale at home on February 21.

According to our records the last time that Louisville played Boardman was during the 1950-51 season when The Spartans won 78-44.  The Spartans and Leopards (also called Blue Raiders pre-1948) played annually in the Tri-County league from 1933-1951.  During that time Louisville went 6-13 against Boardman before the Spartans left the league after the 1950-51 season to join the Steel Valley Conference.

They two squads have yet to meet since, although ironically the Lady Leopards played Boardman in the first round of last year’s tournament that was also at Alliance.  The Lady Spartans had won 29 straight opening tournament games before Louisville beat them 51-48 on February 19, 2011.

Bracket

Boys Basketball Alliance Division I Tournament Bracket 2011-12
Click to Enlarge

Schedule

Monday, February 27

#7 Warren Howland vs. #6 Kent Roosevelt; 6:00

#11 Louisville vs. #12Boardman, approx. 7:30

Tuesday, February 28

#10 Canfield vs. #9 GlenOak, 6:00

#5 Green vs. #8 Austintown Fitch, 7:30

Friday, March 2

#4 Youngstown East vs. #6 Kent Roosevelt/#7 Howland winner, 6:00

#1 Warren G. Harding vs. #11 Louisville/#12 Boardman winner, 7:30

Saturday, March 3

#3 North Canton Hoover vs. #10 Canfield/#9 GlenOak winner, 6:00

#2 Lake vs. #5 Green/#8 Austintown Fitch winner, 7:30

Wednesday, March 7

#4 Youngstown East/#7 Howland/#6 Kent Roosevelt winner vs. #1 Warren G. Harding/#11 Louisville/#12 Boardman winner, 7:30

Thursday, March 8

#3 North Canton Hoover/#10 Canfield/#9 GlenOak winner vs. #2 Lake/#5 Green/#8 Austintown Fitch winner, 7:30

Saturday, March 10

DISTRICT CHAMPIONSHIP GAME, 7:30

Seed Order

1. Warren G. Harding

2. Uniontown Lake

3. North Canton Hoover

4. Youngstown East

5. Green

6. Kent Roosevelt

7. Howland

8. Austintown Fitch

9. GlenOak

10. Canfield

11. Louisville

12. Boardman

You may also like...