Bradley Yoder Farmer's Insurance Agent

Cross Country Teams Advance to Boardman Regional!

Mackenzie Rankin Cross Country Louisville Leopards

Both the Boys and Girls Cross Country Teams qualified for Regionals after their performance in the Division I Canton District Meet at Malone University Saturday.  The Boys team took 5th overall out of 18 teams (163) and the Girls squad placed 4th overall out of 16 teams (125).

Mackenzie Rankin (19:16.81) finished just 9.24 seconds behind Canfield’s District Champion Emma Lunne (19:07.57) to take second place individually for the second straight year.  The Lady Beatty's Sports Grey Louisville Athletics T-ShirtLeopards that followed Rankin included Michelle Stamp (11th), Sarah Davis (27th), Isabel Kiko (40th), and Lindsay Hall (45th).    The Louisville girls totaled 125 places which was good enough for fourth place behind Jackson (55), Hoover (95), and GlenOak (103).  Rankin will look for her second straight individual Regional Title next week at Boardman and the Lady Leopards will look for another state birth.

For the Boys, Nick Thomas (16:43.50) paced the Leopards by finishing sixth overall.  Also placing for Louisville was Nick Koczwara (20), Sean Gronow (38th), Andrew Milburn (46th), and Ben Tornow (53rd).  The Louisville boys totaled 163 places which gave them fifth place overall behind Boardman (62), GlenOak (104), Jackson (130), and Hoover (146).  The Boys Team will be looking to get back to the State Meet after failing to qualify last season.

 

UP NEXT: The Boys and Girls Cross Country Teams will next compete in the Regional Meet at Boardman on Saturday, October 27 at 10:00 AM.

Don’t forget to Subscribe to Our Posts for Free

PICTURES

Pictures Taken by and Courtesy of The Tornow’s

NOTE: I will rarely be able to attend Cross Country meets, so if you have pictures from the meet you’d like put on this site please send them to louisvilleleopards.org@gmail.com

Boys Varsity Results

5th Out of 18 – 163

6. Nick Thomas 16:43.50 (6)

20. Nick Koczwara 17:05.00 (20)

38. Sean Gronow 17:27.19 (38)

46. Andrew Milburn 17:36.43 (46)

53. Ben Tornow 17:43.19 (53)

66. Sam Gaddis 18:08.80 (66)

71. Sebastian Swartz 18:17.89 (71)

Girls Varsity Results

4th out of 16 – 125

2. Mackenzie Rankin 19:16.81 (2)

11. Michelle Stamp 19:55.45 (11)

27. Sarah Davis 21:04.49 (27)

40. Isabel Kiko 21:26.31 (40)

45. Lindsay Hall 21:33.65 (45)

76. Samantha Gronow 23:04.79 (76)

77. Adriana Beaver 23:06.16 (77)

You may also like...