Bradley Yoder Farmer's Insurance Agent

Boys Take 15th, Girls 16th at Boardman Invitational, LMS Dominates

Ben Tornow Louisville Leopards Cross Country

Beatty's Sports Grey Louisville Athletics T-ShirtThe Boys and Girls Cross Country teams competed at the Boardman Invitational on Saturday, September 15.  The Boys Squad took 15th Overall, while the Girls Took 16th Overall.

Pacing the Boys was Nick Thomas with a 13th place time of 16:29.60 and for the Girls Mackenzie Rankin finished 16th with a time of 20:08.66.

The Leopards Middle School Squads swept the competition in capturing 1st Place in both the Boys and Girls races.  The boys had 6 runners finish in the top 18.  Noah Chaplik (10:33.94) and Nick Chaplik (10:38.47) finished first and second place individually in the race.  Zach Fresenko also took fourth, while Evan Oberster, Seth Gronow, and Mitch Perez took 16th-18th consecutively.  For the girls, Brianna Horton finished second overall with a time of 12:27.15.  Ashlee Beaver (12:41.30) finished fourth, Abby Beaver (12:53.97) finished 6th, and Alexa Oberster (9th) & Abbey Anderson (16th) came across the finish line in the top 16.

 

UP NEXT: The Girls Cross Country Team will compete at the Strongsville Invitational on Saturday, September 22.  The Boys and Girls Cross Country Teams will then compete at the Stark County Meet on Saturday, September 29 at 10:00 AM at GlenOak High School.

Don’t forget to Subscribe to Our Posts for Free

NOTE: I will rarely be able to attend Cross Country meets, so if you have pictures from the meet you’d like put on this site please send them to louisvilleleopards.org@gmail.com

Boys Varsity Results

15th Out of 40 (410)

13. Nick Thomas 16:29.60 (13)

52. Nick Koczwara 17:09.83 (52)

100. Andrew Milburn 17:40.14 (100)

120. Ben Tornow 17:50.78 (120)

125. Sean Gronow 17:54.77 (125)

183. Robby Cuenot 18:41.86 (183)

222. Sam Gaddis 19:18.78 (222)

TEAM TOTAL TIME: 1:27.06.12

AVERAGE: 17:25.03

Girls Varsity Results

16th Out of 35 (205)

16. Mackenzie Rankin 20:08.66 (16)

56. Michelle Stamp 21:06.41 (56)

105. Haley Bradley 22:02.92 (105)

121. Lindsay Hall 22:26.18 (120)

143. Isabel Kiko 22:42.84 (142)

164. Adriana Beaver 23:09.34 (163)

199. Samantha Gronow 24:14.24 (198)

TEAM TOTAL: 1:48:27.01

AVERAGE: 21:41.41

Boys JV Results

13th Out of 40 (34)

30. Sebastian Swartz 18:20.6 (27)

40. Christian Hendricks 18:27.4 (37)

41. Jacob Milburn 18:27.4 (38)

145. Brady Menegay 19:27.1 (112)

191. Riley Graybeal 19:45.4 (135)

199. Josh Schlosser 19:50.2 (137)

409. Ryan Green 21:19.9 (220)

469. Dana Tenney 21:44.7

474. Chad Leeders 21:48.6

620. Damian Thatcher 23:17.9

633. Mitch Cavalier 23:33.5

667. Alex Reed 24:57.9

TOTAL TIME: 1:34.27.7

Girls JV Results

86. Ashley Smith 23:26.37

158. Tina Yu 24:26.95

225. Anna Wade 25:25.83

Boys Middle School Results

1st Out of 16 (39)

1. Noah Chaplik 10:33.94 (1)

2. Nick Chaplik 10:38.47 (2)

5. Zach Fresenko 11:07.99 (5)

16. Evan Oberster 11:26.07 (15)

17. Seth Gronow 11:27.10 (16)

18. Mitch Perez 11:27.39 (17)

31. Matt Perez 11:54.17 (29)

57. Noah Murray 12:29.63

60. Micah Storlie 12:31.44

63. Brad Walker 12:32.81

73. Conner James 12:46.08

117. Jerry Linerode 13:27.59

176. Kyle Lewis 14:45.64

182. Spencer Dasco 15:03.77

206. Dylan Wymer 16:00.18

214. Bruno Leone 16:34.66

TOTAL TIME: 55:13.57

AVERAGE: 11:02.72

Girls Middle School Results

1st Out of 17 (37)

2. Brianna Horton 12:27.15 (2)

4. Ashlee Beaver 12:41.30 (4)

6. Abby Beaver 12:53.97 (6)

9. Alexa Oberster 12:58.51 (9)

16. Abbey Anderson 13:10.22 (16)

58. Iris Menagay 14:08.97 (56)

66. Amanda Smith 14:18.33 (62)

74. Heather Guiley 14:27.26

91. Lexi Springer 14:49.75

101. Maddie Berkebile 15:04.45

114. Brianna Funderburk 15:43.05

131. Vicky Tritt 16:01.81

145. Lindsey Bradley 16:20.99

156. Alexis Collins 16:40.04

181. Alyssa Warren 17:44.38

You may also like...