Bradley Yoder Farmer's Insurance Agent

Leopards Take 7th, Poyser Wins 160-pound Sectional

The Louisville Leopards boys wrestling team tied with Alliance for seventh place out of 12 teams at the Sectional Tournament at West Branch High School Friday and Saturday.  The team compiled a total score of 86 points.


Lucas Poyser led the Leopards charge by winning the 160-pound weight class over Southeast’s Tylor Brokaw in a 19-4 technical fall.  Poyser had two pins to start the tournament and won a 6-1 decision against Poland’s Mike Audi in the Semifinals.

Dakota Oliver also placed third in the 106-pound weight class by defeating Field’s Vince Dejulius 12-5 in the consolation finals.


Todd Bradley (113) and Logan O’brien (132) placed fourth in their respective weight classes.  Bradley battled back from an early defeat all the way to the consolation finals where he fell to West Branch’s Tyler Pidgeon in 0:41.  Similarly, O’brien lost his first dual match before getting three straight wins that put him the consolation finals.  In the finals he was pinned by Howland’s Andrew Hamilton in 4:05.  The only other wrestler to place was Justin Romy who finished 6th in the 120-pound weight class.

NEXT UP: Those individual wrestlers who qualified for Districts will compete in the District Tournament at Alliance Friday, February 24 and 25.


RESULTS

LEOPARDS 86 – (T-7th of 12)

Dakota Oliver (106) – 3RD
1st Round- Bye
Quarterfinals- Won by 18-3  T-Fall over Brandon Haines (Marlington)
Semifinals- Lost by 8-5 Decision to Zach Gibson (Southeast)
Consolation Semifinals- Won by 11-8 Decision over Nico Lucarelli (Howland)
Consolation Finals- Won by 12-5 Decision over Vince Dejulius (Field)

Todd Bradley (113) – 4TH
1st Round- Bye
Quarterfinals- Lost by 16-0 T-Fall to Korey Frost (Canfield)
Consolation 2nd Round – Won by 15-1 M-Decision over Anthony Morucci (Poland)
Consolation Quarterfinals – Won by 5-0 Decision over Ty Raybuck (Marlington)
Consolation Semifinals – Won by 7-0 Decision over Aaron Jackson (Howland)
Consolation Finals – Lost by 0:41 Fall to Travis Pidgeon (West Branch)

Justin Romy (120) – 6TH
1st Round- Bye
Quarterfinals- Won by 10-4 Decision over Tad Duran (Poland)
Semifinals- Lost by 12-6 Decision to Jimmy Kubitza (Field)
Consolation Semifinals- Lost by 7-5 OT Decision to D.J. Anderson (West Branch)
Consolation 5th/6th Finals – Lost by 1-0 Decision to Anthony Spencer (Canfield)

Adam LePar (126)
1st Round- Bye
Quarterfinals- Lost by 9-6 Decision to Brenton Jones (Alliance)
Consolation 2nd Round – Win by 2:00 Fall over Chad Munger (Southeast)
Consolation Quarterfinals- Lost by 7-3 Decision to Dylan Byelene (Marlington)

Logan O’brien (132) – 4TH
1st Round- Bye
Quarterfinals- Lost by 5:05 Fall to Andrew Hamilton (Howland)
Consolation 2nd Round – Win by 14-4 M-Decision over Danny Davis (Alliance)
Consolation Quarterfinals- Win by 12-2 M-Decision over Storm Haueter (Salem)
Consolation Semifinals- Win by 5-0 Decision over Braycen Shelton (West Branch)
Consolation Finals- Lost by 4:05 Fall to Andrew Hamilton (Howland)

Dane Dugan (138)
1st Round- Lost by 3:48 Fall to Mikey Estock (West Branch)
Consolation 1st Round- Bye
Consolation 2nd Round – Won by 8-3 Decision over Justin Weisent (Marlington)
Consolation Quarterfinals- Lost by 2:44 Fall to Shawn Williams (Canfield)

Gavin Lovejoy (145)
1st Round- Won by 3:54 Fall over John Berndt (Poland)
Quarterfinals- Lost by 4:40 Fall to Scott Lodge (Salem)
Consolation 2nd Round – Lost by 13-9 Decision to Nick Niner (Alliance)

Ray Fitz (152)
1st Round- Lost by 10-8 OT Decision to Tyler Pidgeon (West Branch)
Consolation 1st Round – Bye
Consolation 2nd Round – Lost by 2:36 Fall to Austin Noel (Salem)

Lucas Poyser (160) – 1ST
1st Round- Won by 1:40 Fall over Aiden Dudash (Hubbard)
Quarterfinals- Won by 2:22 Fall over Andy Eckhart (Field)
Semifinals- Won by 6-1 Decision over Mike Audi (Poland)
Finals- Won by 19-4 T-Fall over Tylor Brokaw (Southeast)

Dale Welsh (170)
1st Round- Won by 4-3 Decision over Corey Coleman (Salem)
Quarterfinals- Lost by 3:15 Fall to Dymonte Thomas (Marlington)
Consolation 2nd Round – Lost by 2:28 Fall to Bill Cutlip (Southeast)

Logan O’brien (182)
1st Round- Bye
Quarterfinals- Lost by 1:52 Fall to Brian Puharich (Howland)
Consolation 2nd Round – Bye
Consolation Quarterfinals- Lost by 1:48 Fall to Kenny Jackson (Crestwood)

Tristan Roberts (195)
1st Round- Bye
Quarterfinals- Disqualified against Matt Hettick (Field)
Consolation 2nd Round – Won by Forfeit over Justin Harsh (Salem)
Consolation Quarterfinals- Lost by Default to Matt Unkefer (West Branch)

Nate Terry (285)
1st Round- Bye
Quarterfinals- Lost by 1:20 Fall to Gaige Glass (Marlington)
Consolation 2nd Round – Bye
Consolation Quarterfinals- Lost by 0:33 Fall to Cameron Collins (Hubbard)

Team Standings

1. Howland – 255.50
2. West Branch – 218.00
3. Crestwood – 166.00
4. Field – 141.50
5. Canfield – 124.00
6. Southeast – 114.50
7. Alliance – 86.00
7. Louisville – 86.00
9. Marlington – 78.00
10. Poland Seminary – 56.50
11. Salem – 47.00
12. Hubbard – 38.00


You may also like...