t

DII Akron East Boys Soccer District Tournament Bracket, Schedule, Seeds

Louisville Leopards Boys Soccer Team 2021

DII Akron East District Boys Soccer Tournament

Bracket | Schedule | Voting Matrix | Seed Order

The #14 Seed Louisville Leopards Boys Soccer Team will travel to take on the #12 Seed Salem Quakers on Tuesday, October 19 at 6:00 PM in the DII Akron East 1 Sectional Semifinals.


Donate to Leopard Nation





Advertise On Leopard Nation

You can also Submit an Article


DII Akron East District Tournament Bracket 2021

DII Akron 1 District Tournament Bracket

DII Akron East 1 District Boys Soccer Tournament Bracket 2021

Click to Enlarge

DII Akron 2 District Tournament Bracket

DII Akron East 2 District Boys Soccer Tournament Bracket 2021

Click to Enlarge


DII Akron East District Tournament Schedule 2021

SECTIONAL SEMIFINALS
Tuesday, October 19

Akron East 1 Sectional Semifinals

#21 Ashtabula Edgewood at #20 Girard, 6:00

#16 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin at #8 Gates Mill Gilmour Academy, 6:00

#18 Streetsboro at #11 Ravenna, 6:00

#25 Akron Springfield at #4 Alliance Marlington, 6:00

#17 Chesterland West Geauga at #13 Tallmadge, 6:00

#14 Louisville at #12 Salem, 6:00

#28 Perry at #6 Mentor Lake Catholic, 6:00

Akron East 2 Sectional Semifinals

#23 Niles McKinley 23 at #19 Canton South, 6:00

#27 Ravenna Southeast at #7 Aurora, 6:00

#26 Jefferson Area at #9 Chagrin Falls, 6:00

#30 Conneaut at #3 Canfield, 6:00

#24 Beloit West Branch at #15 Mogadore Field, 6:00

#22 Cortland Lakeview at #10 Hubbard, 6:00

#29 Akron Buchtel at #5 Gates Mill Hawken, 6:00

SECTIONAL FINALS
Saturday, October 23

(Highest Seed at Home)

Akron East 1 Sectional Semifinals

#20 Girard/#21 Edgewood Winner at #1 Warren Howland, 4:00

#8 Gilmour Academy/#16 NDCL Winner Vs. #11 Ravenna/#18 Streetsboro Winner, 4:00

#4 Marlington/#25 Springfield Winner Vs. #13 Tallmadge/#17 West Geauga Winner, 4:00

#12 Salem/#14 Louisville Winner Vs. #6 Lake Catholic/#28 Perry Winner, 4:00

Akron East 2 Sectional Semifinals

#19 Canton South/#23 Niles McKinley Winner at #2 Poland Seminary, 4:00

#7 Aurora/#27 Southeast Winner Vs. #9 Chagrin Falls/#26 Jefferson Area Winner, 4:00

#3 Canfield/#30 Conneaut Winner Vs. #15 Field/#24 West Branch Winner, 4:00

#10 Hubbard/#22 Lakeview Winner Vs. #5 Hawken/#29 Buchtel Winner, 4:00

DISTRICT SEMIFINALS
Tuesday, October 26

Akron East 1 District Semifinals

District Semifinal #1, 6:00

District Semifinal #2, 6:00

Akron East 2 District Semifinals

District Semifinal #1, 6:00

District Semifinal #2, 6:00


DISTRICT CHAMPIONSHIPS
Saturday, October 30

Akron East 1 District Championship, 11:00

Akron East 2 District Championship, 11:00


DII Akron East District Seed Voting Matrix 2021

Click to Enlarge

DII Akron East Super District Boys Soccer Tournament Voting Matrix 2021

Click to Enlarge


DII Akron East District Tournament Seed Order

SeedSchool (Record Before Vote)Points
1Howland – Howland (11-1-0)831
2Poland Seminary – Poland Seminary (12-1-1)816
3Canfield – Canfield (7-3-2)756
4Marlington – Marlington (10-3-1)752
5Hawken – Hawken (7-4-2)718
6Lake Catholic – Lake Cath. (6-4-3)632
7Aurora – Aurora (5-4-3)596
8Gilmour Academy – Gilmour Academy (6-6-1)589
9Chagrin Falls – Chagrin Falls (5-7-1)578
10Hubbard – Hubbard (7-6-0)555
11Ravenna – Ravenna (8-5-1)554
12Salem – Salem (9-5-1)543
13Tallmadge – Tallmadge (6-5-3)538
14Louisville – Louisville (5-4-3)510
15Field – Field (6-4-2)508
16Notre Dame-Cathedral Latin – Chardon NDCL (4-6-2)495
17West Geauga – West Geauga (5-7-2)427
18Streetsboro – Streetsboro (5-8-1)413
19Canton South – Canton South (5-5-2)380
20Girard – Girard (5-6-2)368
21Edgewood – Ash. Edgewood (4-6-1)257
22Lakeview – Lakeview (3/6/1)255
23Niles McKinley – Niles McKinley (4-9-2)247
24West Branch – West Branch (4-10-0)219
25Springfield – Ak. Springfield (3-7-3)209
26Jefferson Area – Jefferson Area (2-10-1)138
27Southeast – Southeast (2-10-2)135
28Perry – Perry (1-10-1)116
29New Philadelphia – New Philadelphia96
30Buchtel – Buchtel (0-4-1)69
31Conneaut – Conneaut (0-8-1)60
32Madison – Madison (2-8-3)229
33Canton McKinley – Canton McKinley (3-7)202
34Lakeside – Lakeside (4-8-1)165
35Euclid – Euclid (3-7-1)154* (29)
36Alliance – Alliance (4-11-0)154* (25)
37Washington – Mass. Washington (3-11)71

You may also like...