Bradley Yoder Farmer's Insurance Agent

Boys & Girls Both Take 5th at Stark County Meet

Rachel Baughman Louisville Leopards, Lightfoot Mienrva Lions

Gear Up with Beatty's SportsThe boys and girls track teams participated with 19 other schools at the Stark County Championships at Perry High School Saturday. The boys squad took fifth place with a score of 55.5 and the girls squad also took fifth place with a score of 43.50.

For the boys, Chad Gentry sped by the competition and took first in the 100, 200, and 400 Meter Dashes.  Mackenzie Rankin also placed first in the 1600 Meter run for the girls squad.

Full Leopards results below:


Boys Results – 55.50 (5th out of 20 Teams)

100 Meter Dash (Preliminaries) – 1. Gentry 11.07, 21. Schrock 12.01

100 Meter Dash (Finals) – 1. Gentry 11.21 (10)

110 Meter Hurdles (Preliminaries) – 8. Sayers 16.26, 22. Fenk 18.18

110 Meter Hurdles (Finals) – T-5. Sayers 16.14 (3.50)

4×800 Meter Relay – 3. Louisville A (Dasco, Stamp, Thomas, Stevens) 8:21.00 (6)

200 Meter Dash (Preliminaries) – 1. Gentry 22.44, 18. Larke 24.59

200 Meter Dash (Finals) – 1. Gentry 22.70 (10)

4×200 Meter Relay – 7. Louisville A (Hayford, Hampe, Schrock, Larke) 1:37.75 (1)

1600 Meter Run – 4. Dasco 4:39.95 (5), 7. Thomas 4:41.84 (2)

4×100 Meter Relay – 9. Louisville A (Tenney, Hayford, Schrock, Hampe) 47.16

400 Meter Dash – 1. Gentry 50.15 (10), 13. Menegay 55.03

300 Meter Hurdles – 14. Sayers 44.30, 22. Fenk 46.48

800 Meter Run – 9. Stevens 2:08.50, 10. Stamp 2:09.00

3200 Meter Run – 6. Koczwara 10:10.30 (3), 10. Gronow 10:26.10

4×400 Meter Relay – 6. Louisville A (Stevens, Menegay, Larke, Gentry) 3:39.60 (3)

High Jump – 7. Cavalier 5-08.00 (2)

Pole Vault – None

Long Jump (Preliminaries) – 9. Larke 18-08.50, 18. Schrock 18-01.25

Long Jump (Finals) – 9. Larke 18-08.50

Discus (Preliminaries) – 30. Province 91-02, 33. Geyer 83-04.50

Shot Put (Preliminaries) – 22. Geyer 37-08.75, 23. Shephard 37-01.75



Girls Results – 43.50 (5th out of 19 Teams)

100 Meter Dash (Preliminaries) – 10. Eddins 13.38, 17. Beaver 13.62

100 Meter Hurdlers (Preliminaries) – T-15. Guiley 18.37, 21. Basso 18.70

4×800 Meter Relay – 4. Louisville A (Baughman, Stamp, Davis, Rankin) 10:04.26 (5)

200 Meter Dash (Preliminaries) – 12. Eddins 28.55, 19. Beaver 29.37

4×200 Meter Relay – 7. Louisville A (Baughman, Davis, Eddins, Lemmon) 1:51.95 (2)

1600 Meter Run – 1. Rankin 5:23.50 (10)

4×100 Meter Relay – 1. Louisville A (Guiley, Lemmon, Beaver, Eddins) 52.47 (6)

400 Meter Dash – 5. Lemmon 1:02.60 (4), 8. Baughman 1:03.49 (1)

300 Meter Hurdles – 13. Guiley 53.56, 24. Basso 56.59

800 Meter Run – 9. Stamp 2:36.14, 15. Davis 2:40.22

3200 Meter Run – 9. Bradley 12:32.20, 18. Smith 13:15.10

4×400 Meter Relay – 3. Louisville A (Baughman, Davis, Lemmon, Rankin) 4:16.30 (6)

High Jump – T-7. Brookens 4-10.00 (1.5), T-21. Hull 4-04.00

Pole Vault – None

Long Jump (Preliminaries) – 3. Rankin 16-9.25, 30. Jaroszyk 12-09.00

Long Jump (Finals) – 3. Rankin 16-9.25 (6)

Discus (Preliminaries) – 7. Wolfe 98-00, 24. Ulrich 71-05

Discus (Finals) – 7. Wolfe 98-00 (2)

Shot Put (Preliminaries) – 16. Yeagley 29-07.00, 20. Gonda 28-04.25


NEXT UP: The Leps track squads will next host the Canton South Wildcats in a dual meet on Tuesday, April 24 at 4:30 PM.

You may also like...